Jak zobaczyć zorzę polarną i jak przygotować plan wyjazdu?

Zobacz! To może być plan podróży przygotowany dla Ciebie. Jeżeli Twoim marzeniem jest zobaczenie zorzy polarnej, chcesz przeżyć niezapomnianą przygodę na dalekiej północy, przeczytaj - a jak się zachwycisz pisz do nas lub dzwoń, chętnie dostosujemy plan pod Twoje marzenia 😊, udostępnimy mapę i propozycje wycieczek, sprzedamy Ci cenne wskazówki. A co w zamian? Wspólna kawa i opowieści - byłoby super! A może wspólna wyprawa? 😀


Zorza polarna widziana z wyspy Kvaløya, 10.2022r.
Sony A 6000; 10s, f/3.5, ISO 1250


1. Gdzie zobaczyć zorzę polarną i jak dostać się do Tromsø?

Wybraliśmy norweskie Tromsø jako miejsce do obserwacji zorzy ponieważ znajduje się na odpowiedniej szerokości geograficznej, jest dosyć łatwo dostępne dzięki tanim liniom WizzAir, a klimat jest stosunkowo łagodny w porównaniu np. z sąsiednią Finlandią czy Szwecją. Do Tromsø dolecimy liniami WizzAir bezpośrednio z Gdańska lub LOT-em, SAS-em z przesiadką w Oslo.


Punkt widokowy Ersfjord

Brensholmen na wyspie Kvaløya

2. Wynajem samochodu.

Możesz skorzystać z wypożyczali aut ale lepiej zrób rezerwację dużo wcześniej. Tromsø to małe miasto i oferta jest ograniczona. Warto zapytać osób prywatnych, będzie stanowczo taniej. Ogłoszenia znajdziesz na grupach na FB lub zadaj nam pytanie 😊.

Widok z Ornfloya na wyspę Sommarøya

3. Rezerwacja noclegu.

Wybór noclegu ma nie lada znaczenie jeżeli chcesz zwiększyć szanse na upolowanie zorzy polarnej. Możesz wybrać nocleg w mieście ale światła miasta ograniczą obserwacje nieba. Warto rozważyć zakwaterowanie poza miastem z dobrym widokiem na północ. My korzystaliśmy z wynajmu domów na Arbnb, jadąc większą grupą, koszty wynajmu zmniejszają się i  można trafić na całkiem dobrą ofertę i przytulny skandynawski domek. Ważne jest jego położenie, tak żeby mieć w zasięgu wyjazd na obserwacje w różnych kierunkach.

4. Co warto zobaczyć w okolicach Tromsø?

Jeżeli wynajmiesz auto możesz łatwo skorzystać z okolicznych atrakcji i wybrać się np. na trekking, zwiedzić okoliczne wyspy,  poszukać reniferów czy skorzystać z płatnych atrakcji jak np.: przejażdżka psim zaprzęgiem, spacery w rakietach śnieżnych. 

Przykładowa mapa okolic Tromsø

Chcesz otrzymać mapę z propozycjami atrakcyjnych miejsc i planem zwiedzania przygotowanych specjalnie dla Ciebie  - napisz do nas


Renifery na wyspie Kvaløya


5. Zorza a aplikacje.

Dostępnych jest wiele aplikacji umożliwiających sprawdzenie prognozy wystąpienia zorzy oraz warunków, które muszą być spełnione aby zobaczyć zorzę. Moje ulubione to: Aurora, SpaceWeatherLive oraz Hello Aurora. Pamiętajcie, że aplikacje to tylko pomoc a najważniejsze to wyjść z domu, znaleźć bezchmurne niebo i uzbroić się w cierpliwość 😊. 

SONY A6000, 4s, f/3.5, ISO 2000

6. Jedzenie.

Ceny w restauracjach niestety są bardzo wysokie. My, przede wszystkim, gotowaliśmy sami. W domkach mieliśmy dostęp do kuchni i wszystkiego co potrzebne aby przygotowywać posiłki. Zakupy robiliśmy w tańszych sklepach: REMA1000, KIWI, EXTRA (COOP). 

7. Ubezpieczenie. 

Leczenie w Norwegii może być bardzo drogie dlatego zawsze wykupujemy ubezpieczenie turystyczne.

8. Jak się ubrać?

Niezależnie od pory roku warto zabrać ciepłą i nieprzemakalną odzież (po którą zapraszamy TU 😉). Świetnie sprawdzi się wełniana warstwa termiczna, która będzie regulowała temperaturę naszego ciała; sweter lub polar, kurtka przeciwdeszczowa i wiatroszczelna, spodnie przeciwdeszczowe, wygodne nieprzemakalne buty, wełniane skarpetki, czapka i rękawiczki. 

Trasa na Brosmetinden, 10.2022r.

9. Jak fotografować zorzę polarną? 

Przede wszystkim należy szukać bezchmurnego nieba z dala od miejskich świateł. Wybrać długi czas naświetlania, a do tego konieczny będzie statyw! Bez tego ani rusz. Zorzę można uchwycić również smartfonem, który posiada tryb nocny lub da się ustawić dłuższe czasy. Parametry zależą od intensywności zorzy, dla takiej ledwo widocznej można ustawić nawet 25 - 30s. Jeżeli zorza jest bardzo intensywna wystarczy 10-15s. Próbujcie różnych ustawień ISO i pamiętajcie o wyłączeniu funkcji Auto fokus. Dla mnie największą trudnością jest złapanie ostrości. Szukajcie odległych latarni czy innych odległych punktów świetlnych i ustawce ostrość na ten punkt. Jeżeli chcesz doświetlić ludzi na tle zorzy możesz użyć światła latarki i dosłownie na 1-2 sekundy skierować na nich światło. Trzymam kciuki ✊

10. Czy z Polski można zobaczyć zorzę polarną?

TAK! Zdarza się, raczej nisko nad północnym horyzontem ale 23.04.2023r. widzieliśmy zorzę w Warszawie! I to całkiem wysoko w postaci takich zielonych plam!

zorza polarna i pociąg Starlinków, Warszawa 23.04.2023r.
SONY A6000, 30s, f/3.5, ISO 250


zorza polarna, Warszawa 23.04.2023r.


Co możemy przygotować w planie podróży?

  1. MAPĘ (UDOSTĘPNIAMY JUŻ TERAZ TU!) z zaznaczonymi punktami: miejscówki "zorzowe", miejsca gdzie można rozpalić ognisko, trasy spacerowe i trekkingowe wraz z parkingami, muzea i obiekty turystyczne, miejsca atrakcyjne turystycznie, kawiarnie, bary, restauracje, sklepy. A to wszystko sprawdzone przez nas.
  2. Propozycje przelotu, zakwaterowania i wynajęcia auta.
  3. Plan podróży przygotowany w oparciu o preferencje i ilość dostępnych dni z podaną trasą przejazdu i najlepszymi atrakcjami.

Komentarze

Popularne posty