Zorza Polarna z dziećmi

Jak zorganizować rodzinny wyjazd na polowanie na zorzę polarną? W artykule znajdziesz niezbędne informacje jak ogarnąć transport, zakwaterowanie, wynajem samochodu, jedzenie, zwiedzanie i polowanie na zorze polarne.




Kvaløya, luty 2020r.

    Ferie zimowe w 2020r. spędziliśmy 350 km za kołem podbiegunowym, w okolicach norweskiego Tromsø. Można powiedzieć, że jesteśmy farciarzami, bo wyjechaliśmy w połowie lutego czyli tuż przed pandemią i odwołaniem wszystkich lotów. Tym bardziej cieszy nas ta wyprawa ;). Zorzę polarną widzieliśmy, my rodzice, już wcześniej, przetarliśmy szlaki i postanowiliśmy pokazać to niesamowite zjawisko naszej trójce dzieci. Razem z nami pojechało też pięcioro znajomych, i razem wynajęliśmy na Arbnb większy, przytulny domek, a koszty rozłożyły się na 3 rodziny. W lutym mieliśmy już dosyć długi dzień (słońce zachodziło około 15:30), który wykorzystywaliśmy na wycieczki i zwiedzanie, wieczorem natomiast, po ciepłym posiłku, mogliśmy już wypatrywać zorzy i budować z dziećmi jamy w śniegu 😀.


Hytte w okolicach Tromsø

Uwielbiam norweskie domki za klimat jaki w nich panuje 😊

Wybór miejsca zakwaterowania ma strategiczne znaczenie dla łowców zórz. Zdecydowaliśmy się na takie miejsce, które będzie oddalone od świateł miejskich, z którego będzie dobry dojazd w różnych kierunkach; na wybrzeże lub w stronę Finlandii jeżeli trzeba będzie gonić bezchmurne niebo. Znaleźliśmy bardzo przytulny, pięknie wyposażony domek z kominkiem i widokiem na fiord 😍.

Widok z okna na fiord Malangen.

Samochód razem z fotelikiem wynajęliśmy tym razem od pracującego tam Polaka, to dużo tańsza opcja niż wypożyczalnia. Auto było dobrze przygotowane do zimowych warunków (miało opony z kolcami). Jeżeli chcecie wypożyczyć auto z wypożyczalni to trzeba zrobić to odpowiednio wcześnie. W Tromsø nie ma wielu wypożyczalni, a sezon zorzowy przyciąga wielu turystów. Przy okazji porada: jeżeli macie zarezerwowane auto, a Wasz lot jest opóźniony, polecam zadzwonić do biura i o tym powiedzieć. Nie wystarczy wpisanie numeru lotu przy składaniu zamówienia. Nasz znajomy, po opóźnionym locie, nie dostał już auta, mimo, że było opłacone! Zostało wynajęte innej osobie 😠.

Jak dostać się do Tromsø? Bezpośrednie połączenie z Polski do Tromsø mamy z Gdańska liniami Wizzair. Bilety na tej trasie można upolować w dobrej cenie. My dokupiliśmy duży rejestrowany bagaż, gdzie zmieściliśmy wszystkie zimowe ubrania. Do stolicy Arktyki można dostać się również lotem z przesiadką w Oslo. I tu jest większy wybór linii lotniczych np.: LOT, Norwegian, SAS.

Dolatujemy do Tromsø, luty 2020r.

Jakie ubrania zabrać ze sobą? Podróżowanie z dziećmi wymaga dobrego przygotowania, można czasem improwizować ale żeby nie narażać się na niepotrzebny stres warto zrobić sobie listę niezbędnych rzeczy i dobrze się spakować. Jeżeli chcesz skorzystać z naszej listy pakowania kliknij TU. A tak w wielkim skrócie to zabieramy "warstwy"; bieliznę wełnianą, swetry, polary, wiatroszczelne i wodoodporne kurtki i spodnie, ciepłe i nieprzemakalne buty, rękawiczki, czapki. Takie ubrania kupisz m.in. w naszym sklepie - KLIK 

Ciepłe, wodoodporne ubrania firmy Didriksons to podstawa 😊 . Do fajnego sklepu klik TU

Co zobaczyć? Miejsca w Tromsø, które mogą spodobać się całej rodzinie:

  • Polaria to akwarium i muzeum poświęcone obszarom polarnym. Trzy razy dziennie można zobaczyć trening i karmienie fok.
  • Muzeum Polarne znajduje się w jednym z najstarszych budynków w Tromsø, zobaczymy tam wystawy poświęcone wielkim podróżnikom takim jak: . Fridtiof Nansen czy Roald Amundsen a także pokazujące historię obszarów arktycznych.
  • Kolej Fjellheisen na szczyt Storsteinen, z którego rozpościera się wspaniały widok na okoliczne wyspy i miasto. Na górze znajduje się restauracja. Kolejka kursuje codziennie w godzinach 10:00 - 21:30. 
W okolicach Tromsø polecamy:
  • Tromsø Ice Domes (otwarte od 20 grudnia 2023r. do 9 kwietnia 2024r.) - Lodowy hotel, w którym, oprócz noclegu, można kupić dodatkowe atrakcje jak skutery śnieżne, zaprzęgi reniferów i inne
  • Wioska Saamów (otwarte od 1 listopada 2023 do 7 kwietnia 2024r.) zwiedzanie, karmienie reniferów, spotkanie z kulturą Saamów.
  • wiele punktów widokowych, ciekawych miejsc, które zawiera nasza szczegółowa mapa z opisami.
  • może to oczywiste ale ŚNIEG którego w Polsce coraz mniej 😔, dla dzieci to wielka atrakcja 😍
Zima z dziećmi za kołem podbiegunowym 💙




Renifery - spotkaliśmy całe stado na wyspie Kvaløya 💜

Renifery na wyspie Kvaløya




Co jeść? To zleży jakim budżetem dysponujecie. Jedzenie w restauracjach w Norwegii jest bardzo drogie dlatego my gotujemy obiadokolacje sami w dobrze wyposażonym domku, a sporadycznie pozwalamy sobie zaszaleć i zjeść coś lokalnie, czy pójść do kawiarni na kawę i kanelbulle (cynamonowe drożdżówki). Zakupy robimy w dyskontach Kiwi, Rema1000, Extra. Ceny są tam przystępne i można trafić na obniżki np. wieczorem kupimy taniej pieczywo i różne gotowe przekąski. Spacerując po Tromsø warto zjeść hot doga i wypić gorącą czekoladę w kultowym najmniejszym barze Rakketen Bar & Pølse, który ma już ponad 100 lat!

Tromsø, luty 2020r.

Gorąca czekolada i hot dogi w Rakketen Bar and Pølse, Tromsø

Jak zobaczyć zorze i jak ją fotografować przeczytacie w artykule TU.

Pierwsza zorza polarna naszych dzieci 💚💚💚

A to my, rodzicowie 😊

Plan podróży - mapa. Przygotowaliśmy naszą autorską mapę okolic Tromsø, na której zaznaczyliśmy takie punkty jak:

- trasy spacerowe i trekkingowe

- miejsca do obserwacji zorzy

- muzea i obiekty turystyczne

- atrakcje i miejsca turystyczne, np. to na wyspach Sommarøy 👇


- wybrane kawiarnie, bary, restauracje

- sklepy

- miejsca ogniskowe

Ognisko, kiełbaski i fiord.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp do mapy to znajdziesz go tu: MAPA TROMSØ I OKOLICE.

Jeżeli chcesz przygotujemy dla Ciebie szczegółowy plan podróży, napisz do nas e-mail na adres: biuro@zorza-polarna.pl

O czy jeszcze pamiętać? O ubezpieczeniu, to ważne na wypadek choroby czy nieszczęśliwego wypadku.

Na koniec jeszcze kilka fotek z wyjazdu do Arktyki 💥










Komentarze

Popularne posty